É un estudio da colección de documentos que se conservan no Arquivo Municipal de Ferrol, feito por Carlos de Aracil.
Estudia catro grupos de expedientes: “Expedientes de Limpieza de Sangre, Informaciones de Nobleza, Copias de Reales Cartas, y Padrones.”
Os dous primeiros grupos son documentos únicos, que quizás non se atopen noutro arquivo. Os outros dous e probable atopalos nos Arquivos da Real Chancelería de Valladolid, ou nos fondos do Arquivo do Antigo Reino de Galicia.
Título: Documentación Genealógica-Nobiliaria del Archivo de Ferrol
Autor: Carlos de Aracil
Idioma: Español
Editorial: Librería del Campus
Fecha: 1999
ISBN: 84-923163-2-2

Foi esta unha resume do prólogo do autor, o cal tamén quere deixar claro: “No pretendo con este estudio ni halagar la vanidad de unos, ni hacer de menos a otros, en función de los antecedentes familiares que puedan, o no, hallar en estas páginas. Es simplemente una puesta de manifiesto de lo que he encontrado, hasta ahora, en nuestro Archivo, con referencia a temas genealógicos y/o nobiliarios.” Despois ó longo de 542 páxinas iranos amosando a información dos seguintes personaxes, relacionados alfabeticamente nos catro grupos xa comentados.
ADRÁN, José Martín Antonio
AGUIRRE, Miguel de Santa Mónica
AGUIRRE ARIZTONDO, José
AGUIRRE y MANTEROLA, Julián de
ALBANELL y FONT, José y hermanos
ALBAÑEL, María Ángela
ALBIZU ARRIONDO, Miguel
ALONSO ABELLA, Juan
ÁLVAREZ, José Simón
ÁLVAREZ, Juan
ÁLVAREZ y DÍAZ, María
ÁLVAREZ MONTEIRO, Marcos
ALVIZU ARRIONDO, Carlos Angel
ANDRADE y LEMA, Paula
ANDRÉS y LODEIRO, María
ANGUIANO y RUBIO, José
ANIDO FERNÁNDEZ, Francisco Antonio
ARANGUREN, Miguel de, e hijos
ARIAS de ANDRADE, Joseph
ARIAS de SOLÍS, Joaquina
ASENSIO y ROCH, María Inés Juana
AVELLÓ y CASTRO, José y Tomás, hermanos
BACA y GALVÁN, Francisca
BACA y LEÓN, Domingo Joaquín
BADANO, Antonio Francisco María
BALEATO, Pablo, y hermanos
BALEATO DÍAZ, Andrés
BARA, Benito da
BARBEITO, Marcos Antonio
BAREN y FORTES, Rafael Bautista
BEZARES CARRETE, Andrés
BEZARES (o VEZARES) y RUBIO, Francisco
BIENVENGA GONZÁLEZ, Fernando
BOBO de la TORRE, Antonio
BORRAJA VARELA, Ignacio
BUCETA FIGUEROA, Pedro Bonifacio
BUJAI, Julián
BUSTA y LUZES, Andrés A. de la
CAAMAÑO, Juan José, y hermanos
CAAMAÑO y PARDO, Juan, y hermanos
CABARCOS RIBERA, Roque y Juan Bautista
CABEZA, Manuel
CALVO MONTAÑO, Pedro
CAO CORDIDO, José
CAPANAGA, José J. de
CARAMÉS PREGO, María Ignacia
CARRANQUE y OVANDO, José María
CARRO, Andrés
CASTRO, Francisca, Vda. de Calvete
CASTRO DOMÍNGUEZ, Fernando E
CASTRO y DOMÍNGUEZ, José
CASTRO GÓMEZ, José, e hijos
CATOYRA de NOVOA y POMBO, María Gertrudis
CAVEZA de CORA, Nicolás
CHICOY PORTELA, Manuel
COSTA MARQUES SILBA y PIÑEIRO, Antonio de
DÍAZ, Antonio
DÍAZ del ÁGUILA, Juan
DÍEZ y GARCÍA, Domingo Antonio
DOCET, Bernardo
DOMÍNGUEZ, Ignacio
DOMÍNGUEZ ROCA, María
DONDÉ BUENO, José
DONIO, Domingo Antonio
ENORGA, María Juana
FARGAS y de la TORRE, Francisco Javier
FARIÑA, María Manuela de la Concepción
FERNÁNDEZ LÓPEZ PAZ, Domingo
FERNÁNDEZ MONTAÑA, Ramón
FERNÁNDEZ REGUERA TRELLES y OSORIO, José y Juan
FERNÁNDEZ SALOMÓN, Antonio
FERNÁNDEZ VALDÉS, María
FERNÁNDEZ VILLAMIL, Lucas
FONTÁN RODRÍGUEZ, Tomasa Isabel
FRAGUEIRO de OTERO y CARBALLIDO, Antonio
FRANCO ARRIONDO, Josef
FRANCO de PONTE, Jesús María Josef
FRANCO SÁNCHEZ, Nicolás
FREIRE de ANDRADE, Andrés
FREIRE ESPIÑEIRA, Andrés Antonio
GAMERO, Francisco
GARCÍA, Antonio
GARCÍA, José Antonio
GARCÍA, Vicente
GARCÍA de ANDINA, Baltasar José Ramón
GARCÍA AVELLÓ, Juan
GARCÍA FERRER, José Antonio Ramón
GARCÍA GRAÑA, María Manuela Dorotea
GARCÍA GRAÑA, Teresa
GENICÓ, Juan
GIL PÉREZ, Rosa
GODOY y CASTRO, Juan Julián de
GOIOS, Miguel de
GÓMEZ de CATOYRA, Antonio
GÓMEZ de OTERO, Francisco
GÓMEZ PITA DA VEIGA, Juan José
GÓMEZ PITA DA VEIGA, María Francisca
GÓMEZ de SEGURA BAQUEDANO, Gregorio
GONZÁLEZ, Ramón
GONZÁLEZ CARBAJAL, Pedro
GONZÁLEZ EDREIRA, José
GONZÁLEZ GARCÍA, Joaquín y Fernando
GONZÁLEZ SARMIENTO y SOTOMAYOR, Manuel, y hnos.
GOÑI RODRIGUEZ, Bárbara
GRANJA y PIVERDA, José de la
GUERRA y AULÍ, Francisco
GUERRA y AULÍ, Pedro Marcelino
GUTIERREZ CAMPERO, Antonio
GUTIERREZ de CAVIEDES, Ignacio
HENNEQUIN, Ana María
HERRERA, Fermín Joaquín
HOLDEN, Ana María
HOYO (u OYO) y LEÓN, Manuel del
HOYO y SERRANO, Jose del
IGLESIA, Pascual de la
IGLESIA y ESMITH, Domingo Antonio
IRIGOYEN E IRIBARREN, Juan
IRURETAGOYENA, Juan Bautista y Joaquín
LAGO y ULLOA, Pablo José
LEGUINAECHE (LEGUINAECHEA / LEGUINOECHE) Matheo
LEMA, José Antonio Francisco
LEÓN y CÓRDOVA, José
LEÓN y MONTOJO, Miguel de
LEVAT, Nicolás Francisco Antonio
LOIS DOMÍNGUEZ, Domingo Antonio
LOIS DOMÍNGUEZ, Lucas
LÓPEZ, Antonio Jacinto
LÓPEZ, Domingo Antonio
LÓPEZ FLORES, Josefa
LÓPEZ MENDEZ, Antonio,
LÓPEZ de NEYRA, Bernardo
LUGAR de ANDRADE y LEMA, Domingo
MANTEROLA MARTÍNEZ, María Ignacia
MARTÍNEZ, Lorenzo
MARTÍNEZ del BARCO y PELLICER, José Nicolás Ramón
MARTÍNEZ de PIÑA y BUIDE, Benita y hnas
MARTÍNEZ SANTAGADEA, Francisco
MARTÍNEZ VALDÉS, Isidora Margarita
MAYO y ROEL, Baltasar José
MELÉNDEZ de ARVAS, Tomás
MELLA y LLAMAS, Ambrosio
MELLA y LLAMAS, Narciso
MÉNDEZ, Benito
MÉNDEZ CASARIEGO, Diego
MENÉNDEZ CORVERA, Juan
MENÉNDEZ CORVERA, María
MONTEAGUDO y ARNAY, Pedro
MONTOJO y PARDO, Petronila
MONZÓN, Miguel José
MORILLA del VILLAR, José
MUÑIZ y ÁLVAREZ, José
NADAU y PARDO de ANDRADE, Josefa Antonia
NAVEIRAS, Josefa
NEGRETE de la BRENA, José
NEGRETE CERNADAS, Ángel
NEGRETE ZERNADAS, Manuela
NOGUERA y PITA de LEÓN, Domingo
OBERTIN, José Manuel
OLANO y VILLANUEVA, Santiago de
OTERO, Manuel
PANAO y DÍAZ, María Antonia Juana
PARDO de ANDRADE, José Andrés
PARDO LUACES, Martín Faustino
PARDO y OSORIO, Ramón
PASCUAL FERNÁNDEZ VILLAMIL, María Teresa
PASCUAL y MAS, Daniel
PAZ y RIVERA, Manuel
PAZOS, Manuel Antonio
PAZOS ARAUJO, Juan Antonio Bernardo
PÉREZ FIGUEROA, Bernardo Antonio
PÉREZ SANMARTÍN, Francisco
PÉREZ SANMARTÍN y MANDIÁ, María Dolores
PÉREZ SANTAMARÍA, Francisco
PIÑA BUIDE, Manuela
PIÑEIRO, Agustina
PITA GÓMEZ, María Antonia
PITA DA VEIGA, Pascual Basilio
PONS, José Francisco
PORRO y LÓPEZ de ULLOA, Antonio
POSE y BERMÚDEZ, Juan Antonio
POSE y RIOBO, Pascual
PREGO de MONTAOS, Antonio
POU SANJURJO, Juan José
PUEBLA y ARRASTI, María Josefa
PUENTE GALLEGO, Manuel de la
Quintana PUMAREJO y PRIETO, Vicente
RASQUIN SUSQUIZA, María Josefa
REGAUSTE, Pedro
REGUERA y PILLADO, Diego
REGUERA TRELLES (v. FERNÁNDEZ REGUERA)
REGUERAL CUERVO y FERNÁNDEZ, Juana María
RIO, Antonio del
RIO y RIO, Luis Felipe del
RIVADULLA y PRADO, Felipe
RIVERO de la TORRE, Julián
ROCHA RODRÍGUEZ, Juan Luis
ROCHE y SMITH, Leonor Tomasa
RODRÍGUEZ, Andrés
RODRÍGUEZ AFONSO, Nicolás
RODRÍGUEZ AÑÓN, Antonio
RODRÍGUEZ AVELLA, José
RODRÍGUEZ AVELLA, Roque, y hermanos
RODRÍGUEZ FERNÁNDEZ, Tomás
RODRÍGUEZ del MONTE BAAMONDE, Pedro
RODRÍGUEZ de RIBERA, Baltasara
RODRÍGUEZ de VALCARCE, Joseph
ROMERO FERNÁNDEZ, Domingo Antonio
RONDAN ROGERO, Patricio
ROXO, Francisco
RUIZ MALO, José
SALOMÓ, Jaime
SAMBIA DÍAZ, José Antonio Pablo
SÁNCHEZ, José María Ignacio
SÁNCHEZ CERQUEIRO, José
SANTALLA de SEIXAS, María Antonia
SARALEGUI y FRANCO, Carlos María
SECADES Quiroga, Juan
SEGUROLA, Francisco Lucas de
SEQUEIRO, José Antonio
SEQUEIRO y FERNÁNDEZ, María
SERANTES y ANDRADE, Pedro Bernardo
SERRANO PEÓN y PITA DA VEIGA, Alexo Esteban
SILVA y BAROZA, José de
SIVA y CASAL, Pascual
SOTA RUIZ, José de la
SOTO, Silvestre de
SOTO DÍAZ LÓPREZ MOURENTE, Luis Antonio
SOUTO y PIÑEIRO, María Antonia
UGARTE, María Antonia
ULLOA, Vicente
URANGA, Juan José
VALCARCE y LOSADA, Ramón Domingo
VALIÑO y MORÓN, María Antonia
VÁZQUEZ, Bernardo y Victorio
VÁZQUEZ CARNERO, José Vicente
VÁZQUEZ y LÓPEZ, Francisco Antonio
VÁZQUEZ de PARGA, Victorio y Bernardo
VÁZQUEZ SUAREZ, Rafaela
VELLO y CASTRO, Tomás
VELLO SOTELO, Gabriel
VIDAL de la BARGA, Pedro
VIDAL BARROS, Felipe María
VILARIÑO y TAYBO, Diego
VILLEGAS, María
VIVAR y CASANO, María
XIMENEZ de LARA, Juan Manuel Cándido
YANGUAS, Gabriel de
YANGUAS, María Andrea Raimunda
YANGUAS PÉREZ de la FERRERÍA, Josefa Ramona
ZELAETA, Francisco Antonio
ZULOAGA, José Estanislao
ZULOAGA y OCERÍN, Pedro Antonio